Współcześnie mikroskopy stanowią bardzo zaskakujące spektrum gdyż są nie tylko w pracowniach, ale na dodatek w domach. To idealnie rozwiązanie również dla najmłodszych, którzy dzięki niewielkiemu urządzeniu mogą powiększyć swoje zdolności, zaspokoić wiedzieć jak i urozmaicić imaginację. Mikroskop elektronowy to bardzo kluczowe urządzenie, które stwarza możliwość badanie przedmiotów w powiększeniach, dzięki czemu bez wątpliwości możemy obserwować rzeczy, które wielkością nie są mniejsze niż 1 µm. Jedną z kluczowych zalet owego urządzenia jest wysoka rozdzielczość, która jest przypuszczalna dzięki wykorzystaniu krótkiej długości fal promieniowania. Dodatkowo, mikroskopy tego typu, stwarzają możliwość określenie charakterystyki powierzchnioraz składu mechanicznego specyfików. Przedmioty, które obserwować będziemy w wyniku mikroskopu elektronowego dzięki wiązce elektronów, która jest szybsza do dużej prędkości.

Elektrony wydzielane poruszają się w kierunku anody, a wewnątrz kolumny mikroskopu muszą panować warunki dużej próżni aby nie zakłócać ruchu elektronów oraz uniknąć jonizacji resztek gazów.

Próżnia uzyskiwania jest za pomocą dwustopniowego układu pomp próżniowych. Soczewki zlokalizowane w mikroskopach są lub elektromagnetyczne albo elektrostatyczne. Ich atutem jest możliwość regulacji długości ogniskowej, przez zmianę prądu, który płynie przez cewkę, dlatego co zmienia średnicę wiązki i umożliwia dobrać stosowaneodpwoiednie powiększenie.

.
Źródło: Luneta a mikroskop