O ile wszelkie klawiatury w przeróżnych komputerach mają wydzielone pojedyncze grupy klawiszy, o tyle te w notebookach są skoncentrowane w jednym położeniu, co zawsze konstruuje prostokątny zbiór wszystkich klawiszy.

Jeżeli chodzi zatem o klawisze do laptopa to jest to jedna specyficzna cecha. Mimo to to, co jeszcze stopuje szczególną uwagę, to znajdujące się niżej pole, ukończone jeszcze dwoma ponadprogramowymi przyciskami. Te klawisze zamieniają przyciski, które to są najistotniejszym elementem myszy komputerowych. Podobnie jak jest to w wypadku wspomnianego urządzenia, mówi się tutaj o przycisku lewym i drugim prawym. Pierwszy służy do komendy wyboru, co też odbywa się z reguły kiedy tak właściwie to zostanie on pociśnięty dwukrotnie.

Można nim też zaznaczać obiekty.

Drugi z kolei przycisk, to tak zwany „przycisk funkcyjny”.

Po przyduszeniu jego otwiera się menu kontekstowe z kilkoma opcjami do wyboru.

Bez tych przycisków operacje na komputerze nie są w stanie być wykonywane. Te przyciski w wypadku notebooków to w zasadzie jedyne odrębne klawisze. To co jeszcze można zanotować przyglądając się, jak to są usytuowane klawisze do laptopa to szerokość ich rozlokowania. W większości wypadków odpowiada ona szerokości ekranu monitora. Stale jest ich tyle samo oraz te bazowe odnajdziemy w każdym laptopie w jednym miejscu, pomimo, że taki komputer przenośny może mieć 15 i więcej cali. W zasadzie te klawisze są takiej samej wielkości. Jednakże przy szerszym monitorze dodaje się jeszcze poboczne przyciski, z których jednak sporadycznie się korzysta. Ewenementem jest tu umieszczenie myszy przy klawiszach, co praktycznie się nie zdarza, jednak także nie jest to w każdym calu niemożliwe, co przedstawia przykład Razer Project Valerie. W większości wypadków mysz w laptopie umieszczona jest pod klawiszem spacji.

botão teclasparateclado.pt
.


Zobacz:
W jakim kierunku wybrać się na letni wolny czas
Pomysły na prezenty dla wielbicieli wędkowania
Projektowanie wnętrz Warszawa tylko u nas